Co warto wiedzieć o Bułgarii?

Bułgaria - ogólnie rzecz biorąc

Bułgaria leży leży w samym centrum Półwyspu Bałkańskiego, granicząc tym samym z dwoma kontynentami: Europą i Azją. Sąsiaduje z : Serbią i Macedonią (od zachodu), Grecją i Turcją (od południa) oraz z Rumunią (od północy). 70% powierzchni stanowią góry i wyżyny z najwyższym szczytem Musała (2925 m n.p.m), który jest jednocześnie najwyższym szczytem Półwyspu Bałkańskiego.

Bułgaria jest kierunkiem turystycznym na nowo odkrywanym przez turystów. Wiąże się to ze wstąpieniem kraju do Unii Europejskiej. Spowodowało to, że dojazd do niej stał się dużo łatwiejszy. W sezonie letnim można dolecieć do niej tzw. „tanimi liniami lotniczymi”, jednak większość turystów jadących na wczasy „na własną rękę” jako środek lokomocji częściej wybiera samochód.

Do Bułgarii, oprócz lipca i sierpnia, warto także przyjechać w maju, czerwcu i wrześniu, kiedy jest taniej i spokojniej, ale nadal ciepło, a ceny wypoczynku przed i po sezonie o wiele niższe.

Strefa czasowa

W Bułgarii obowiązuje strefa czasowa UTC + 2. Oznacza to, że turyści z Polski powinni pamiętać, aby wjeżdżając do Bułgarii przesunąć zegarek o jedną godzinę do przodu – godzina 14:00 w Warszawie odpowiada godzinie15:00 w Sofii.

Waluta

W Bułgarii walutą obowiązującą jest lewa (BGN). Jeden lewa to sto stotinek (1BGN = 100 stotinek). Osoby wybierające się do Bułgarii nie powinny zapominać o istotnym fakcie. Mianowicie lewa jest sztywno powiązana kursowo z euro. Oznacza to, że kurs lewa do euro nie zmienia się; jest stały i wynosi 1EUR=1,9558BGN.

Ze względu sztywne powiązanie lewa z euro najlepiej jest zabierać do Bułgarii pieniądze w walucie euro. Wprawdzie w polskich kantorach można wymienić złotówki na lewa, jednak w Bułgarii można to zrobić po bardziej korzystnym kursie.

UWAGA! Niektóre kantory przy podawaniu kursu stosują tzw. „czeski błąd”. Na tablicy z kursami podają, że 1EUR=1,39BGN zamiast 1,93BGN. Na pozór łatwe do wychwycenia, jednak w praktyce okazuje się inaczej. W tych kantorach „reklamacji po odejściu od okienka nie uwzględnia się”.

Bezpieczne jest również wymienić walutę w banku. Aby tego dokonać należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Pod żadnym pozorem nie należy wymieniać waluty u tzw. „koników” lub przypadkowo spotkanych osób.

Obyczaje

Bułgarzy są narodem bardzo gościnnym i życzliwym. Każdy, nawet niezapowiedziany gość, witany jest z wylewnością i zapraszany do domu. W porze posiłków zaprasza się go do wspólnego stołu; odmowa uznawana jest jako afront. Wg zwyczaju gość odwdzięcza się za gościnność wręczając po przyjściu kwiaty lub słodycze.

Na etnicznie niejednorodnych obszarach kraju do grzeczności należy pozdrawianie sąsiadów w ich narodowym języku.

Język

W Bułgarii językiem urzędowym jest bułgarski (zapisuje się go cyrylicą). Mówi nim 84% ludności. Wyróżnić można w nim dwa dialekty: wschodni i zachodni. Języki mniejszościowe to turecki i romski.

Mowa ciała

W Bułgarii kiwanie głową, które Polacy interpretują jako „TAK”, czyli zgodę lub potwierdzenie, dla Bułgarów ma zupełnie przeciwne znacznie, czyli „NIE”.

Sałatka szopska

salatka_z_szopska_smallNajpopularniejsza w Polsce potrawa kuchni bułgarskiej; rodzaj sałatki przyrządzanej z pokrojonych ogórków, pomidorów, papryki, cebuli z dodatkiem słonego sera (specjalny bułgarski ser szopski – solankowy ser owczy) oraz oleju roślinnego lub oliwy. Sałatka szopska jest bardzo popularna w Bułgarii, gdzie stanowi klasyczny przykład przystawki, często spożywanej wraz z rakiją (popularny w rejonie Bałkanów mocny napój alkoholowy zbliżony do bimbru, otrzymywany przez destylację przefermentowanych owoców). Nazwa sałatki wywodzi się z tradycyjnej nazwy Szopi, którą określa się mieszkańców Sofii i sąsiednich regionów.

Bitwa pod Warną

Konfrontacja miała miejsce 10 listopada 1444 roku między oddziałami polsko-węgierskimi oraz innymi wojskami koalicji antytureckiej pod dowództwem króla polskiego i węgierskiego Władysława Warneńczyka, a wojskami tureckimi sułtana Murada II.

W bitwie zginął król Władysław. Gdy nieżywy upadł z konia odcięto mu głowę, którą podarowano sułtanowi. Ten rozkazał przechowywać ją w garnku miodu. Jeszcze wiele lat po bitwie pokazywał ją gościom. Śmierć króla przesądziła o bitwie. Wojska polsko-węgierskie wpadły w panikę i postanowiły powrócić do kraju. Król Władysław III został przez Bułgarów obdarowany przydomkiem Warneńczyk i jest uznawany przez nich za bohatera narodowego. W Warnie znajduje się mauzoleum nazwane “Władysław Warneńczyk”.

TAXI

W Bułgarii wszystkie taksówki są żółte i na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby były z jednej firmy. Jednak każda taksówka ma inne stawki za 1 km. Warto o tym pamiętać przed „machnięciem” ręką. Cenę za przewóz zawsze ustalaj przed rozpoczęciem kursu.

Pamiętaj! Ośrodek Marina Cape umożliwia odpłatny odbiór z lotniska.

map_bulg

Warna

Często nazywana letnią stolicą Bułgarii lub „królową” wybrzeża Czarnomorskiego. Bardzo popularne jako miejsce ciekawe turystycznie. Będąc w Warnie warto zobaczyć Cerkiew Katedralną, Park Primorski z nielada gratką dla dzieci – delfinarium oraz Muzeum Bitwy pod Warną i symboliczne mauzoleum Władysława Warneńczyka. Miasto znajduje się 95 km od Marina Cape

Burgas

Czwarte co do wielkości miasto Bułgarii znajdujące się nad Zatoką Bułgarską, stolica tego turystycznego regionu. Miasto portowe o ciekawej historii i architekturze z okresu osady rybackiej VII wieku. Będąc tam koniecznie odwiedź Galerię Sztuki Współczesnej utworzonej w XIX synagodze przez Toscaniego oraz Muzeum Archeologiczne. Słynie z letnich festiwali muzycznych. Miasto z najbliżej położonym lotniskiem od Marina Cape, oddalone o 15 km.

Sozopol

Miasteczko o sporej ilości ciekawych zabytków z czasów starożytnych. Początki miasta siegają trzeciego wieku p.n.e. Wiekszość domów ma charakter zabytkowy, a uroku miastu dodają brukowane uliczki. Będąc na miejscu warto wybrać się do Cerkwii Świętej Bogurodzicy i Świętego Jerzego. Miasto oddalone o 50 km.

Nessebar

Najstarsze miasto w Bułgarii, oddalony od Marina Cape zaledwie o 5 km! Obowiązkowy punkt wycieczek zwiedzających wybrzeże Morza Czarnego. Do największych atrakcji miasta należą ruiny starej metropolii. Miasto jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym. Zabytki kultury w mieście zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Klimat

Klimat na wybrzeżu Morza Czarnego jest kontynentalno-śródziemnomorski. Prawie połowa dni w roku jest słonecznych, a okresie letnim temperatura wody w morzu dochodzi nawet do 27°C. W sezonie wypoczynkowym, od maja do września, średnia temperatura powietrza przekracza 21 °C ! W pozostałej cześci Bułgarii jest umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy.

Miesiąc Temp. min. Temp. max. Liczba dni deszczowych Liczba godzin nasłonecznienia
maj 12 22 10 8
czerwiec 16 26 9 9
lipiec 19 30 6 11
sierpień 18 29 5 10
wrzesień 14 26 5 8